Jak wiele innych aktywności życiowych, również przeprowadzka wiąże się z licznymi przesądami. Można traktować je z lekkim przymrużeniem oka, jako nieszkodliwe zabobony, warto jednak poznać przesądy związane z przeprowadzką, aby nie czuć się zaskoczonym uwagami znajomych lub ekipy przeprowadzkowej.
Przeprowadzka – przesądy związane z dniami tygodnia i porami roku
Przesądy dotyczące przeprowadzki obejmują zarówno czas, w którym należy jej dokonywać, jak i drobne zwyczaje kultywowane w nowym domu. Wśród przesądów dotyczących dni tygodnia znajduje się wierzenie, że przeprowadzka powinna być zorganizowana w środę lub sobotę. Środa jest bowiem dniem, który zapewni nam częste wizyty gości, a sobota da szczęście całej rodzinie. Z kalendarzem świąt katolickich związany jest również przesąd dotyczący zakazu przeprowadzania się w niedzielę, bo jest ona dniem świętym, wolnym od pracy. Zgodnie z przesądem, osoby, które złamią zakaz czeka niezbyt długie życie.
Według przesądów, przeprowadzki nie należy także planować w listopadzie, który uznawany jest za jeden z najgorszych i najbardziej pechowych miesięcy w roku. Tu faktycznie, przesąd ten może mieć dość racjonalne podłoże. Listopad odznacza się kapryśną aurą, a planowanie wyczerpującego przedsięwzięcia w czasie wichur czy obfitych opadów nie należy do zbyt przyjemnych. Co ważne, wichura pojawiająca się w trakcie przeprowadzki może zwiastować rozpad rodziny – warto więc może uniknąć tego nieszczęścia przez wykorzystywanie cieplejszych miesięcy na to zadanie.
Przeprowadzka – przesądy związane z oswojeniem nowego domu
Do najpopularniejszych w Polsce obyczajów przesądnych związanych z oswajaniem nowej przestrzeni wokół siebie należy rozrzucenie drobnych monet we wszystkich kątach. Oczywiście mają one zapewnić domownikom duże wpływy finansowe w przyszłości. Wystarczy rozrzucenie naprawdę drobnych monet, o nominale niższym od złotówki.
Innym obyczajem praktykowanym przez osoby wierzące w przesądy przeprowadzkowe jest wniesienie stołu jako pierwszego mebla do nowego domu. Jest on meblem, przy którym najczęściej zbierają się wszyscy członkowie rodziny, a więc symbolizuje jej trwałość i udane relacje.
Często w nowym domu lub mieszkaniu tłucze się także odrobinę szkła. Przesąd ten, podobnie jak w przypadku tłuczenia kieliszków po pierwszym toaście państwa młodych, ma przynieść szczęście, ale także uchronić przed kradzieżami i zniszczeniem rzeczy.
Jednym z bardziej racjonalnych przesądów związanych z przeprowadzką jest również przekonanie, że nie należy do nowych pomieszczeń przewozić śmieci i brudów z poprzedniego miejsca zamieszkania. Przeprowadzka to dobry moment, aby w trakcie pakowania dokładnie przejrzeć przechowywane przez dłuższy czas rzeczy i podjąć decyzję o pozbyciu się zbędnych tzw. przydasiów. Dzięki temu możemy w nowym miejscu zamieszkania poczuć więcej przestrzeni i uwolnić się od przeszłości związanych z poprzednim domem. Brak śmieci symbolizuje również odcięcie się od problemów z przeszłości, co może być więc całkiem pożytecznym przesądem.